Lounapuisto kiertotalouspuisto 2021-2023

Lounapuisto kiertotalouspuisto 2021-2023

Kokoamme tälle sivulle tietoa hankkeen tapahtumista sekä aiheeseen liittyvää materiaalia.

 

Ajankohtaista

Keväällä järjestettiin kaksi kaikille avointa visiotyöpajaa. Työpajoissa kerättiin osallistujien näkemyksiä Lounapuisto kiertotalouspuiston visiota varten. Työn tuloksena on kirjoitettu Lounapuiston visio vuoteen 2035.

Lounapuiston kehittämiskysely

Keräämme parhaillaan näkemyksiä eri osapuolilta siitä, miten Korvenmäen aluetta (Lounapuisto) tulisi kehittää ja millaista kiertotaloustoimintaa Lounapuistossa voisi tulevaisuudessa olla. Vastauksia hyödynnetään Lounapuiston kehittämis- ja visiotyössä.

Vastaa kyselyyn ja kerro mitä ajatuksia sinulla on Korvenmäen alueen kehittämisestä ja millaisia kiertotalouden toimintoja alueelle mielestäsi sopisi.

Lounapuiston kehittämiskysely (klikkaa linkkiä, kysely avautuu uuteen ikkunaan)

 

Tapahtumia

 

9.11.2022 Ekoteollisuuspuistojen verkoston tapaaminen Salossa 

15.11.2022 Lounapuisto aamukahvit

 

Menneet

8.9.2022 Datasta kestävää kasvua bisnekseen

5.5.2022 Lounapuisto visiotyöpaja 2

7.4.2022 Lounapuisto visiotyöpaja 1

 

Lisää kiertotalouteen ja jäteteemaan liittyviä tapahtumia ja koulutuksia (Circwaste -sivusto)

 

Lisätietoa kiertotaloudesta

 

Hanke

Lähtökohtana on kehittää Salossa sijaitsevaa ja jo toiminnassa olevaa Ekovoimalaitosta sekä sen välittömässä läheisyydessä olevia yritysalueita kiertotaloustoiminnalle keskeiseksi ympäristöksi ja liittää se osaksi Varsinais-Suomen muita kiertotalouspuistoja. Kehitettävässä kokonaisuudessa on iso joukko yrityksiä mukana, joiden yhteistyön tuloksena aikaansaadaan aktiivinen kiertotalouden ekosysteemi. Hankkeen toiminta kohdistuu laaja-alaisesti koko yritysjoukkoon.

Hankkeessa edistetään siirtymistä kohti hiilineutraalia yritysaluetta ja yhteiskuntaa. Hankkeen toiminta on laaja-alaisesti ympäristöpositiivista ja edistää kestävää kehitystä, materiaalien resurssiviisasta käyttöä ja jätteiden kierrätystä ja uudelleenkäyttöä.

Hankkeen pääasialliset tavoitteet:

1. luoda visio kiertotalouden ekosysteemille

2. luoda kehittyvä ja monitasoinen verkosto/ekosysteemi kiertotalouden toimijoille ja edistää innovaatioiden kokeilutoimintaa uusille energia- ja materiaaliratkaisuille.

3. edistää alueen työllisyyttä ja vetovoimaisuutta luomalla uusia työpaikkoja tulevaisuuden kärki-/kasvualalle.

Hankkeen toiminta on koottu kolmeen työpakettiin:

  • TP1 Yhteinen visio Lounais-Suomi –yhteistyölle
  • TP2 Lounapuiston kiertotalousekosysteemin rakentaminen, toiminnan aktivointi ja fasilitointi
  • TP3 Viestintä

Hankkeen toteuttajat Yrityssalo Oy, Lounavoima Oy, Turun AMK ja Turun Yliopisto.

Toteutusaika 01.12.2021 – 31.08.2023. Lounapuisto kiertotalouspuisto 2021-2023 hankekuvaus.

Lisätietoja: Projektipäällikkö Jussi Somerpalo, Yrityssalo | jussi.somerpalo@yrityssalo.fi |  puh 050 911 2580

 

Tutustu tekijöihin

Erityisasiantuntija Jussi Somerpalo, Yrityssalo Oy www.linkedin.com/in/jussi-somerpalo/
Erityisasiantuntija Jouko Urmas, Yrityssalo Oy www.linkedin.com/in/jouko-urmas-0b0a3845/
Palvelupäällikkö Elina Annala, Lounavoima Oy www.linkedin.com/in/elinaannala/
Erityisasiantuntija Maarit Jaakola, Turun AMK www.linkedin.com/in/maarit-jaakola/
Asiantuntija Noora Salmela, Turun AMK www.turkuamk.fi/fi/turun-amk/yhteystiedot/3802/noora-salmela/
Projektiasiantuntija Essi Silvonen, Turun Yliopisto www.linkedin.com/in/essisilvonen/
Aluepäällikkö Jarmo Vehmas, Turun Yliopisto www.linkedin.com/in/jarmo-vehmas-40b91b3b/