Yrityskummit

Ota yrityskummi mentoriksi

Haluaisitko itsellesi oman kummin? Yrityskummit ovat maksuttomia yrittäjän mentoreita ja sparraajia, joilla itsellään on jopa kymmenien vuosien kokemus elinkeinoelämän palveluksessa joko yrittäjinä, johtajina tai asiantuntijoina.

Yrityskummi on yrittäjän tai yrittäjäksi aikovan luottamuksellinen kumppani ideoiden kehittelyssä sekä yrityksissä tärkeiden ja toisinaan vaikeiden päätösten pohdinnassa. Hän on yrittäjän sparraaja, valmentaja, joka tarkastelee asioita ulkopuolelta. Yrityskummi tekee kysymyksiä, verkostoituu ja tarjoaa välineet ratkaisujen löytämiseen.

Yrityskummitoiminta on maksutonta ja ehdottoman luottamuksellista. Toimintaamme tukevat kunnat, järjestöt, seudulliset elinkeinoyhtiöt, yhdistykset ja yritykset.

Miten kontaktoida?

Salon seudun kummien yhteyshenkilö
Sissi Peltonen | p. 0400 528 248 | sissi.peltonen@seutuposti.fi
Voit ottaa yhteyttä joko Sissi Peltoseen tai suoraan haluamaasi yrityskummiin.

Tutustu Suomen Yrityskummien toimintaan tästä linkistä.

Salon seudun Yrityskummit

Nimi Erityisosaaminen Sähköposti Puhelin
Ilmo Arosilta Ilmo Arosilta  Teollinen toiminta, yritystalous ilmo.arosilta@seutuposti.fi 0400 536 533
Markku Blom Markku Blom  Yritystoiminnan kehittäminen
elinkaaren eri vaiheissa
markku.blom@pertinax.fi 0440 524 404
Seppo Eskola  Konepajateollisuus seppo.eskola@sposti.net 0400 535 838
Leena Flemming Leena Flemming  Yritysrahoitus,
alkavien yritysten neuvonta
flemming.leena@outlook.com 044 7701216
Terhi Fredriksson Terhi Fredriksson  Viestintä fredrikssonit@icloud.com 0400 347 592
Minna Ikäheimonen Minna Ikäheimonen  Liiketoiminnan tehostaminen ja innovointi,
myynti- ja markkinointi,
verkottuminen ja suhdetoiminta
minna.ikaheimonen@infobase.fi 050-560 3631
Veikko Jokinen  Kaupan ala veikko.jokinen@timanttiset.fi 02 7312 325
Kirsti Kirjonen Kirsti Kirjonen  Johtaminen, viestintä, rahoitus kirsti.kirjonen@sss.fi 0400 694 644
Pekka Kuuskoski  Kiinteistö- ja rakennusala,
projektinjohto- ja valvonta
pekka.kuuskoski@kuuscon.fi 0400 794 782
Raija Lagerroos Raija Lagerroos  Yrittäjyys,
palveluala
raija.lagerroos@saunalahti.fi 040-7487158
Pekka Laukkanen Pekka Laukkanen  Kv-liiketoiminta,
metalliteollisuus,
kv-tuotekehitys
PLaukka10@gmail.com 0440 955 317
Jorma Mykrä Jorma Mykrä  Asiakaspalvelu/johtaminen,
vähittäis-, rauta-, maatalous-,
ja elintarvikekauppa
jorma.mykra@elisanet.fi 0500 333710
Pirjo Nurminen Pirjo Nurminen  Vähittäiskauppa,
viestintä,
vähittäiskaupan asiakkuudet
pirjo.m.nurminen@live.com 040 744 0866
Pekka Paakkanen  Valmistava teollisuus pekka.paakkanen@pp.inet.fi 0400 470 252
Jussi Peltonen Jussi Peltonen  aloittavat yrittäjät,
omistajanvaihdokset,
yrittäjän sosiaaliturva
jussij.peltonen@outlook.com 0400 838 014
Sissi Peltonen Sissi Peltonen  Myynti, markkinointi,
alkavat yritykset,
vakuuttaminen
sissi.peltonen@seutuposti.fi 0400 528 248
Juha Punta Teollinen toiminta,
tuotekehitys ja
jatkuva parantaminen
juha.punta@punta.fi 044 7221322
Marja-Leena Ruostesaari  Viestintäasiat ml.ruostesaari@gmail.com 050 550 5545
Mikko Savolainen Mikko Savolainen  Metsätalouden yritystoiminnan
tukeminen ja kehittäminen
mikkotapiosavolainen@gmail.com 040 525 3640
Markku Säilä  Markkinointi, myynti,
kannattavuuslaskelmat,
yritysjohtaminen,
valmistava teollisuus,
hallitustyöskentely
markku.saila@seutuposti.fi 0400 526 964
Viljo Wahlsten Viljo Wahlsten  Taloushallinto,
henkilöstöhallinto
viljo.wahlsten@adepti.fi 044 733 8883
Teuvo Vaittinen Teuvo Vaittinen  Teollinen toiminta,
myynti ja markkinointi
teuvo.vaittinen@rivex.fi 0400 322 479
Pekka Vaurola Pekka Vaurola  Yritysrahoitus ja -talousasiat,
omistajanvaihdos
pekka.vaurola@gmail.com 044 779 7101
Päivi Virtanen  Yritysten talousluvut,
yritysverotus,
henkilöstöhallinto,
tukku- ja vähittäiskauppa
paivi@villavirtanen.fi 040 5750 625